ایده آل شبکه

vmware citrix

مجازی سازی (Virtualization)

یکی از بزرگ ترین مشکلاتی که مدیران فناوری اطلاعات با آن روبرو هستند، تعداد بیش از اندازه سخت‌افزارهای سرویس دهنده تک‌کاره (Single - purpose Server) است. مهم ترین علت برای افزایش تعداد چنین سخت افزارهایی ناسازگاری برنامه های کاربـردی است که بر روی سرورهای مختلف اجـرا می شوند که در نتیجه آن، مدیران سیستم ترجیح می دهند که برنامه های کاربردی را بر روی سرورهای مجزا اجرا کنند. در ظاهر تعداد افزایش سرورها مشکل چندان بزرگی به حساب نمی آید به مرور زمان مشخص می‌شود که هزینه های سنگین پنهانی برای افزایش بی رویه سرورها باید پـرداخت گردد. هزینه های سخت افزاری، برق مصرفی سرورها، تجهیزات خنک کننده مرکز داده، مکانی که سرورها باید در آن نگهداری شوند و از همه مهم تر کارشناسان خبره‌ای که وظـیفه مدیـریت سیستم‌ها را چه از لـحاظ سخت افزاری و چه از لـحاظ نرم‌افزاری، بر عهده دارند، مدیران را مجاب می کند که تلفیق سرویس‌دهنده‌ها (Server Consolidation) را به عنوان یک اصل بپذیرند.

مجازی سازی

مطمئن ترین روش برای Server Consolidation استفاده از تکنولوژی مجازی سازی (Virtualization) است. مجازی‌سازی امكان راه‌اندازی چند ماشین مجازی (Virtual Machine) را بر روی هر سخت‌افزار فیزیكی فراهم می‌کند. هر یك از ماشین‌های مجازی میتوانند دارای سیستم عامل خود باشند و آن را اجرا كنند. به این ترتیب با استفاده از مجازی‌سازی می توان بر روی یك سرور و در یك زمان، چندین سیستم عامل (حتی ناسازگار با هم) را راه اندازی كرد که هر کدام از سیستم عامل‌ها یک برنامه کاربردی را اجرا می کنند.

- استفاده بهینه از منابع سخت افزاری
- مدیریت راحت تر و درنتیجه کاهش تعداد کارشناسان فنی لازم
- عدم وابستگی ماشین های مجازی به منابع سخت افزاری
- مجزا بودن ماشین های مجازی

مجازی سازی

مزایای مجازی سازی

تکنولوژی مجازی سازی (virtualization) باعث ایجاد ارزش افزوده در سازمان شده و مزایای بسیاری دارد. از جمله:

1- صرفه جویی در هزینه های مستقیم و غیر مستقیم
2- استفاده بهینه از منابع سخت افزاری سازمان و بالابردن بهره وری
3- تجمیع سرویس های سازمان در یک یا چند سرور، که باعث ایجاد مدیریت متمرکز و امنیت بالا می شود
4- تسریع در پیاده سازی سرویس های مختلف و ایجاد سریع سرویس های جدید در جهت افزایش کسب و کار سازمان
5- پشتیبانی از سیستم ها و سرویس های قدیمی موجود در سازمان
6- یکپارچه سازی منابع سخت افزاری سازمان
7- ایجاد محیط های تست و گسترش سیستم ها بدون ایجاد وقفه و بدون داشتن ریسک
8- پایین آمدن هزینه های نگهداری و نیروی انسانی Cooling , Powering
9- ارائه ماشین های مجازی به جای ماشین های فیزیکی و اجرای سیستم عامل های مختلف روی یک هاست فیزیکی (High Availability)
10-دسترس پذیری بالا
11- بالا بودن ضریب امنیتی ماشین های مجازی

انواع روش های مجازی سازی در شبكه

مجازی سازی سرور

تجمیع تعداد زیادی سرور فیزیکی در تعداد محدودی سرور فیزیکی (یا فیزیکی در مجازی) نرم افزار مجازی سازی سرور مابین سرور فیزیکی و سیستم عامل قرار می گیرد و اجازه می دهد چندین ماشین مجازی را بر روی سرور فیزیکی مشابه اجرا کنیم.

مجازی سازی دسکتاپ

جهت انتقال دسکتاپ کاربران نهایی از کامپیوتر شخصی به فضای ابری استفاده می شود. به کلامی دیگر، دسکتاپ کاربران نهایی، مجازی می شوند و آن ها می توانند به وسیله مثلا تین کلانیت ها به دستکتاپشان دسترسی پیدا کنند. در این حالت سیستم عامل مورد استفاده از سخت افزار مستقل می شود و ازاین پس شما می توانید بر روی سیستمی که تا به حال قادر به نصب ویندوز7 نبودید این سیستم عامل را نصب نمایید.

مجازی سازی نرم افزار

این روش جهت بسته بندی نرم افزار به کار می رود. به واسطه این روش می توانید نرم افزار مورد نظر را در هر جایی که می خواهید استفاده کنید. نکته ی کلیدی در این روش تجمع کلیه ی فایل های نرم افزار در یک فایل اجرایی می باشد. در این روش فایل مورد نظر از سخت افزار مستقل می شود.

مجازی سازی Storage

این روش جهت مجازی سازی SAN storage به کار می رود.

مجازی سازی I/O

این روش جهت کاهش تعداد کابل های I/Oمورد استفاده قرار می گیرد.

مجازی سازی شبکه

جهت ایجاد شبکه های مجازی داخل سرور به کار می رود تا موجب به پیوستن ماشین های مجازی به هم و شکل گیری Virtual Security Zone شوند. وقتی اکثر افراد (به خصوص کسانی که تازه به دنیای مجازی سازی پیوسته اند) به مجازی سازی فکر می کنند، اکثرا به مجازی سازی سرورها می اندیشند.

مجازی سازی

در بین محصولات مجازی‌سازی محصولات شركت VMware در مقابل شركت‌های رقیب اصلی Microsoft،Citrix و IBM بیش ترین استقبال را بین استفاده‌كنندگان از مجازی‌سازی بدست آورده است. محصولاتی كه VMware ارائه كرده دارای امكانات بیش تر و كارایی بالاتر بوده‌اند، بر اساس آمار، درصد استفاده از محصولات این شركت برای مجازی‌سازی بیش از 70% می‌باشد.

مجازی سازی

معرفی نرم افزار VMware VSphere strong

vSphere 5 ، بر پایه نسل قبلی محصولات مجازی سازی VMware ، ایجاد شده است.این نرم افزار، کنترل بیشتری روی چگونگی اختصاص و استفاده منابع توسط ماشین های مجازی ، به مدیران شبکه می دهد، با وجود کنترل منابع پویا ، دسترسی بالا، ویژگی های بی سابقه تحمل خطا، مدیریت منابع توزیع شده و ابزارهای Backup گیری، مدیران IT هرآنچه که برای پیاده سازی محیط مجازی حرفه ای از چند سرور تا هزاران سرور ، نیاز دارند را در اختیار دارد.

vmware

معرفی نرم افزار Citrix

سیتریکس محصول نرم افزاری شرکت XEN می باشد. این محصول نتیجه ایده دسترسی نرم افزارها از طریق شبکه و اینترنت بوده است. این مهم از طریق پروتکل ICA صورت می گیرد و سیتریکس امکان دسترسی به نرم افزار را از این طریق برای کاربران راه دور فراهم می کند. اگر بخواهیم به طور ساده کارکرد سیتریکس را شرح دهیم باید بگوییم امکانات آن شباهت بسیاری به ترمینال سرویس (Remote Desktop) ویندوز دارد با این تفاوت که سیتریکس به جای دسترسی به دسکتاپ ویندوز، فقط خود نرم افزار را در اختیار کاربرقرار می دهد. با این برنامه شما می توانید تمامی نرم افزارهای تحت ویندوز و یا حتی تحت وب خود را به صورت متمرکز و مجازی در هر زمان و هر مکان در اختیار کاربران خود بگذارید. تنها با یک بار نصب برنامه های مورد نیاز روی سرورهای مرکز کامپیوتر شرکت یا سازمان، امکان استفاده همزمان تمامی کاربران دور و نزدیک فراهم می شود.
متمرکز کردن برنامه ها و بانک های اطلاعاتی در مراکز کامپیوتر (دیتا سنترها) هزینه نگهداری و کنترل دسترسی ها را به طور چشم گیری کاهش می دهد و مسائلی مانند یکسان سازی اطلاعات (Replication) به گذشته تعلق خواهد داشت.
برنامه سیتریکس بدون نیاز به هرگونه تغییر در سورس برنامه ها و یا ایجاد تغییر در ساختار فعلی نصب و ارتباطات شبکه ای، قسمت کلاینتی برنامه های سرور/کلاینتی را کاملا حذف می کند و کاربران تنها با داشتن یک مرورگر می توانند برنامه ها را اجرا کنند.

citrix

سیستم های مجازی سازی Citrix

سیستم های مجازی سازی Citrix شامل :
- مجازی سازی برنامه ها (XenApp)
- مجازی سازی دسکتاپ ها (XenDesktop)
- مجازی سازی سرورها (XenServer)

مزایای استفاده از Citrix

- ارائه برنامه های ویندوزی از طریق وب به کاربران
- ارائه برنامه های تحت وب به کاربران با امکانات اضافی
- اضافه کردن لایه های امنیتی و load balancing به زیر ساخت تمامی برنامه ها
- متمرکز کردن اطلاعات و بالا بردن ضریب امنیتی شبکه و داده های آن
- کاهش هزینه سخت افزاری کاربران بدون نیاز به ارتقاء

مجازی سازی

شرکت ایده آل شبکه با سابقه درخشان و طولانی مدت خود در بازار IT آماده ارائه راه حلهای متناسب با نیاز مشتریان محترم می باشد.

لطفاً برای کسب اطلا عات بیشتر و مشاوره با کارشناسان این شرکت اینجا کلیک نمایید.

كلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت ایده آل شبكه می باشد.
Copyright(c) 2006-2015 www.topxnet.com All right reserved